دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

راهنمای خرید رادیاتور

یکی از متداول ترین و پرکاربرد ترین وسایل توزیع کننده حرارت رادیاتورها هستند که برای انتقال و توزیع حرارت به محیط مورد استفاده قرار میگیرند . روش انتقال حرارت در رادیاتورها به صورت همرفت (جابه جایی) و تابشی میباشد .

رادیاتورها انواع گوناگونی دارند و بر حسب شکل و ظاهر آنها و جنس متریال ساخته شده به انواع گوناگونی تقسیم بندی میشوند .

از نظر جنس به انواع رادیاتور آلومینیمی ، رادیاتور فولادی ، رادیاتور چدنی ، رادیاتور مسی و رادیاتور استیل و از نظر شکل ظاهری و ساختار به رادیاتور پره ای ، رادیاتور پنلی ، رادیاتور قرنیزی ، رادیاتور لوله ای و حوله خشک کن تقسیم بندی میشوند .

برای انتخاب رادیاتور مناسب بهتر است ابتدا شناخت مختصری از رادیاتور ها داشته و نسبت به مزایا و معایب هر کدام اشراف پیدا کرد . در این نوشتار به معرفی مختصر انواع رادیاتور و راهنمای انتخاب و خرید رادیاتور مناسب پرداخته میشود.

رادیاتورهای آلومینیمی


رادیاتورهای آلومینیمی عمدتا به صورت پره ای و به صورت بلوک های متشکل از چند پره تولید میشود . هر بلوک میتواند تعداد 3 ، 5 ، 7 یا 10 پره باشد که با اتصال بلوک ها به یکدیگر میتوان به تعداد پره مناسب بر حسب ظرفیت حرارتی مدنظر نائل آمد .
رادیاتور آلومینیمی نسبت به زنگ زدگی و خوردگی مقاومت بالایی داشته و همچنین هدایت حرارتی بالایی دارند و معمولا انتخاب اول مهندسین و کارشناسان این حوزه هستند .
از مزایای خوب این رادیاتورها میتوان به امکان افزایش پره و در نتیجه افزایش ظرفیت حرارتی اشاره نمود و اگر یکی از پره های رادیاتور معیوب شود معمولا نیازی به تعویض کامل رادیاتور نمیباشد . انتقال حرارت در رادیاتورهای آلومینیمی عمدتا به روش همرفت طبیعی و بخشی نیز از طریق تابش است.

مشاهده ادامه مقاله در لینک روبرو : راهنمای خرید رادیاتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.